+38067 974 91 52, secretovnetua@gmail.com

Чому помирають дерева або Історія одного агронома

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Хто відповідає за зелені насадження на території Дніпра?

У період літньої спеки жителям мегаполісів понад усе хочеться бачити поряд із собою якомога більше зелені, відчувати запах щойно скошеної трави та милуватися цвітінням квітів. І це закономірно. Якщо громада своїми податками утримує чиновників Дніпровської міської ради (Департаменту благоустрою та інфраструктури), які курирують діяльність підприємств, що займаються зеленими насадженнями, то логічно очікувати від них результативної роботи.

Хто відповідає за зелені насадження на території Дніпра, і чи дійсно відповідає? Хто опікується рослинністю, і чи правда опікується належним чином? Сьогодні порушуємо саме ці питання.

Комунальне підприємство «Міськзеленбуд» Дніпровської міської ради, яке, відповідно до Статуту, створене для озеленення міста та догляду за рослинами. Відповідно до переліку основних засобів VIII групи – «Багаторічні насадження, які знаходяться на балансі  КП «Міськзеленбуд» станом на 20.06. 2017 року», дерев та кущів на території м. Дніпро нараховується 9748 одиниць. Є ще партерні газони площею 194936,23 кв.м та квіти.

А ще є рослини та дерева, які належать місту, і які, відповідно до договорів з Департаментом, «Міськзеленбуд» повинен доглядати. Тобто, фронт роботи у КП чималий, гроші за обслуговування теж «солідні». Давайте розберемося, чи відповідає робота зеленбудівців їх обов’язкам.

Зелені та квітучі, чи сухі та занедбані? 

Не можемо оминути увагою відеопублікацію громадського активіста Дмитра Кулібаби. Він, як і багато інших активістів та небайдужих громадян занепокоєний станом зелених насаджень. А ще більше обурений, чому так халатно спеціалісти, які за це відповідають, ставляться до виконання своїх обов’язків? За посиланням на особисту сторінку Дмитра, ви побачите відеопост, де громадський діяч розповідає про те, як зеленбудівці доглядають минулорічні саджанці у літній період. Ми просимо вибачення за дещо емоційну лексику автора та подаємо відео у повному обсязі.

Опубліковано Дмитрієм Кулибабою 4 липня 2017 р.

Згаданий паном Дмитром випадок, звісно, далеко не унікальний. Факти не зовсім добросовісної роботи працівників КП «Міськзеленбуд», чи результату некваліфікованого управління цією роботою, щодня городяни бачать на власні очі. У багатьох куточках міста молоді дерева у парках та скверах мають плачевний вигляд. А що вже говорити про квіти на клумбах. Наші журналісти не тільки побачили, а й зафіксували.

Далі — фото з самого серця міста – клумби біля будівлі облдержадміністрації та на площі Героїв Майдану.

 

Для порівняння, це та ж клумба, тільки фото дворічної давнини. Різниця очевидна. Як бачимо, можливо утримувати рослини в належному вигляді. При можливостях чи бажанні. Це питання до керівництва міста.

І це при тому, що раніше капітал підприємства був майже у 7 разів менший! Але про це далі.

А поки що крокуємо містом. Ще фото – травневі з алеї до пам’ятника  Слави та, зроблені у червні цього року, на газоні з квітковими конструкціями по пр. Гагаріна.

Для порівняння подібні клумби, тільки приватного власника. Петунії у вазонах біля «Пасажу» мають зовсім інший вигляд.

Значить, справа все-таки у відношенні до роботи. Приватники можуть утримувати клумби якісно, а у комунальників чомусь не виходить.

А це ворота міста. Площа перед залізничним вокзалом. Місце, за виглядом якого складають враження про Дніпро наші гості. Як кажуть, «По господині судять з вигляду порогу її оселі». Що можна сказати про нас, як про господарів, коли приїжджих зустрічають такі «зачахлі» клумби, які більше схожі на урни для сміття?

Прямуємо далі. Подивимося, як себе почувають дерева у парку «40-річчя визволення Дніпропетровська». У березні цього року там попрацювали зеленбудівці разом з громадськістю. Активно займалися озелененням паркової зони.

Саджанці, як немовлята, потребують подвійної опіки спеціалістів, тим більше висаджені навесні, перед посушливим літнім періодом. Що маємо? На час візиту наших журналістів до парку, там якраз працювала поливальна машина. Спостерігаємо. Звичайні озеленювачі дерева поливають ретельно, декілька разів заливаючи воду в лунку. Води не жаліють, ллють, як передбачено встановленими нормами. Адже це їх прямий обов’язок, і за свій труд робітники несуть відповідальність перед людьми та своєю совістю.

Проте, на жаль, не всім рослинам це допоможе. Чимало молодих дерев уже загинули. Запитуємо у працівника «Міськзеленбуду» причину. Каже, це природньо, не всі рослини виживають після пересадки. Хоча, пам’ятаємо, директор «Міськзеленбуду» запевняв, що саджанці висаджувалися з дотриманням усіх вимог.

Про нормативи для спеціалістів із зелених насаджень,  та, як це діє в реальному житті

Зараз літо, і рослини, а особливо, молоді дерева потребують постійного поливу. Дивимося, як радять спеціалісти доглядати за молодими деревцями у засушливий період. Існують Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджені наказом №105  Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України у 2006 році.

Як бачимо, чітко прописані норми поливу дерев на території населених пунктів і чітко сказано, що саме поливання є однією із найважливіших умов нормального росту рослин. А хіба не основна функція діяльності КП «Міськзеленбуд» — посадити і виростити дерево?

За інформацією працівників КП «Міськзеленбуд», опублікованій на їх сторінці у Facebook, восени минулого року на території міста було висаджено 2500 молодих дерев. Нашим журналістам стало відомо, що на сьогодні підприємство на балансі має 4 одиниці поливальної техніки та ще 2 спецмашини орендує.

Схематично показуємо розрахунок, скільки наявною технікою КП «Міськзеленбуд» може полити дерев за 1 день.

Відповідно до нормативних документів, що в спеку кожне дерево має поливатися щотридні. Тож, маємо, що на сьогодні зеленбудівці можуть, дотримуючись нормативів, здійснити «мокрий» догляд лише 6 000 дерев. Аж ніяк не 9748. Це, не беручи до уваги квіткові клумби та газони, на яких немає поливальних систем.

Участь у «цікавих» тендерах

Варто додати, що є ще дерева, які не належать КП «Міськзеленбуд». Відповідно до укладених договорів з Департаментом благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради, який є замовниками послуг КП,  теж повинні обслуговуватися працівниками «Міськзеленбуд». За озеленення територій та утримання зелених насаджень (а сюди обов’язково входить полив), підприємство отримує чималі кошти. Система електронних закупівель PROZORRO показує, що лише у 2017 році КП «Міськзеленбуд» стало переможцем  2 тендерів на висадку та утримання зелених насаджень на загальну суму 43 944 495,34 грн. Питання в тому, чим будуть обслуговувати ці насадження зеленбудівці, якщо не можуть впоратися зі своїм господарством. Техніки не вистачає.

Тим не менш, це не завадило КП «Міськзеленбуд» взяти участь у тендері на послуги з озеленення територій та утримання зелених насаджень (Догляд за зеленими насадженнями), організатором якого став Департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради на суму 35 395 081,92 грн. . І нехай, КП не стало переможцем, але сам факт участі викликає логічне питання – НАВІЩО?, якщо зі своїм «добром» не можуть впоратися належним чином.

Що буде наступного літнього сезону, адже на осінь зеленбудівці планують справжній «зелений бум»? Як впораються такою кількістю поливальної техніки з такою кількістю зелених насаджень?

Виникає питання – невже спеціалісти КП «Міськзеленбуд», на балансі яких знаходяться ці зелені об’єкти, не знають інструкцій, не мають уявлення про те, як треба опікуватися насадженнями в період літньої спеки. Хоча, судячи з публікацій та виступів зеленбудівців, знають.

Знають, але не можуть, не хочуть, чи є інша причина?

Нам стало цікаво знайти відповідь на це питання.

Збільшення статутного фонду, як гарантія якісної роботи?

У 2017 році, відповідно до рішення лютневої сесії міської ради, статутний фонд підприємства поповнився до суми 34 244 253, 30 грн.. До цього він складав лише 5 000 грн.

Враховуючи різницю, логічно зробити припущення, що грамотне керівництво одразу почне займатися підготовкою до сезонних робіт. І вирішить питання з поливальною технікою, враховуючи темпи посадки нових саджанців, які взяло на себе підприємство. Більше дерев у місті потребує більше поливальних машин.

Так і зробили.

Золотий «космічний апарат» на службі у зеленбудівців

У ході журналістського розслідування ми з’ясували, що у січні цього року  КП «Міськзеленбуд» через електронну систему закупівель PROZORRO оголосило тендер, предметом якого є придбання поливальної машини. Переможцем стало запорізьке ТОВ «Укрспецтехінвест», яке запропонувало поливальну машину ARSLAN ARS10000 за 4 630 000 грн.

Що цікаво, пошукова інтернет-система взагалі не видає такої марки спецтехніки. Немає такого товару і серед представлених для споживачів найменувань ТОВ «Укрспецтехінвест». Спеціальне замовлення? Але навіщо? Адже у мережі чимало інших, більш привабливих за ціною пропозицій, які цілком могли б задовольнити потреби КП «Міськзеленбуд».  Письмово звернулися до іншого українського постачальника спецтехніки із запитанням, за скільки можна придбати аналогічну поливальну машину.

У перерахунку за валютним курсом маємо приблизно 2 500 000 грн. Аж ніяк не заявлені 4 630 000 грн., навіть якщо брати більш дорожчий за ціною автомобіль Форд.

Але питання навіть в іншому. Навіщо для робіт, які роками виконували звичайною недорогою поливальною технікою на базі тих же «ЗИЛ», купувати такий «космічний апарат» за таку космічну суму. Тим більше, враховуючи таку кількість зелених насаджень, за якими треба доглядати. Цей ARSLAN поливає якось особливо? Чи турецькі конструктори передбачили, що після роботи їх машини, дерева ростуть вдвічі швидше, а квіти взагалі не сохнуть?

А от за цю суму можна було придбати кілька звичайних «поливалок» і вирішити питання з необхідною кількістю техніки.

Крім того, відповідно до договору, доставка товару мала відбутися 31 травня цього року. Але у зв’язку з «об’єктивними причинами» строк поставки «суперавто» подовжено до 10 липня.

Логічно було б розірвати договір ще 31 травня, коли товар не прибув до замовника, і на ці гроші взяти в оренду кілька поливальних автівок. Адже наразі спекотний сезон, і втрата кожного дня позначається на стані рослин та дерев. Проте, договір лишився в силі, і через таких безпорадних менеджерів з агрономічною освітою пропустили сезон, коли замовлена техніка повинна працювати повним ходом.

Ще одна цікава деталь цього тендеру. Замовник, а це КП «Міськзеленбуд», відповідно до умов договору, ще до поставки авто зробив передплату у розмірі половини вартості товару.

Проте, постанова КМУ від 23.04.14 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» дає перелік випадків, у яких законом дозволяється здійснення передплати. І оборудка КП «Міськзеленбуд» з ТОВ «Укрспецтехінвест» під жоден пункт, який дозволяє попереднього внесення часткової суми, не підпадає. Тож, маємо порушення закону?

Ми не будемо робити висновків, лише запитаємо – невже в той час, коли економічний стан у країні, у місті залишає бажати кращого, не важливіше витрачати кошти більш раціонально? Чи не варто подбати про кількісний склад необхідної техніки, а не гнатися за надсучасними пристроями, які вартують чималі кошти, а виконують ту ж роботу, що і більш дешеві спецавто. І що найголовніше, грамотні керівники повинні заздалегідь готуватися до сезону, адже на те вони й спеціалісти. А не втрачати дорогоцінний час та гроші у гонитві за «модною», але такою непотрібною технікою. Сьогодні якраз той випадок, коли ситуацію врятує кількість, а не якість. У результаті — молоді дерева житимуть, кошти підприємства, витрачені на їх покупку – не будуть витрачені задарма . Пам’ятаємо, це гроші громади, звичайних платників податків, які мають право жити у зеленому місті та дихати чистим повітрям.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Опублікувати:

Залишити Коментар